A Palóc Múzeum a ma is eleven népi műveltséggel rendelkező táj, az országhatáron is átterjedő Palócföld középpontjában fekszik.
A néprajz, irodalom- és helytörténeti arculatú múzeum, mint a térségi kulturális örökség alapintézménye, értékes gyűjteményi anyaggal bír. A Nógrád vármegyei Múzeumi Társulat Nagy Iván akadémikus történész fáradhatatlan munkásságának eredményeképpen jött létre 1891. március 15.-én, Balassagyarmaton. A múzeum gazdag néprajzi gyűjteménye átfogja Nógrád megye teljes paraszti kultúráját. A múzeum gyűjteményi anyagából föltárható sajátos, a jövő szolgálatába állítható hagyományos gyakorlat a tradicionális falusi létmód egyensúlyi jellege, a természettel kialakított egészséges ökoszisztéma.
A Múzeum mögötti ligetben 1932-ben felállított parasztporta az első, áttelepített épületekből álló szabadtéri gyűjtemény Magyarországon. A palóc fundus az 1990-es években út menti kiskápolnával és feszülettel bővült.
A múzeum irodalomtörténeti gyűjteménye olyan különleges – többek között Madách Imréhez és Mikszáth Kálmánhoz kapcsolódó – eredeti dokumentum- és fotóanyagot tartalmaz, amely a két szerző életművéről és arról a korszakról, amelyben éltek, teljes és árnyalt képet ad.
A balassagyarmati Palóc Liget a város legnagyobb parkja nem messze a központtól. 1898-ban Erzsébet királyné emlékére létesítették az akkor még 7 hektáros parkot. A park kialakításának munkáit Kondor Vilmos erdőmérnök vezette. A jelenleg 3,9 hektáros park természetvédelmi terület. Több száz éves fái között találunk hársakat és juharokat. Különlegességnek számítanak az amerikai mocsártölgyek, melyek Nógrád megyében csak itt fordulnak elő.
A Palóc Múzeumot és a Palóc Ligetet a Nógrád Megye Önkormányzata által összefogott helyi értékek, a Nógrádikumok közé is beválogatták már.
Látogatás
A múzeum keddtől szombatig minden nap 9 és 16 óra között várja a látogatókat. Vasárnap előzetes bejelentkezés alapján látogathatóak a tárlatok, a hétfők szünnapok. Látogatás előtt érdemes további információért ellátogatni a Palóc Múzeum honlapjára.